MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 5806015
*
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7153 Barstol
klädd sits
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:11
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:10
-
7170 Emmafåtölj
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:45
-
7169 Emmafåtölj
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:36
-
4169 Fåtölj
+ pall, Ekornes, skinn
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:03
-
7149 Fåtölj
Gustaviansk stil
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:39
*
Karmstolar
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7153 Barstol
klädd sits
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:11 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:10 -
7170 Emmafåtölj
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:45
-
7169 Emmafåtölj
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:36 -
4169 Fåtölj
+ pall, Ekornes, skinn
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:03 -
7149 Fåtölj
Gustaviansk stil
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:39